2023 MWHS DECA DISTRICT RESULTS
High Test Score Medals
- Seniors Laura Sunnarborg, Ellen Pruitt and Logan Kevitt, and junior Natalie Miner
Apparel and Accessories Marketing Role Play
- Abby Hollenstein (12) - 1st place
- Kendra Mattson (11) - 2nd place
- Hannah Christenson (9) - 4th place
- Lauren Velander (10) - 5th place
Business Services Marketing Role Play
- Ellen Pruitt (12) - 1st place
- Caryn Childers (11) - 3rd place
- Bryce Helms (11) - 6th place
Entrepreneurship Role Play
- Elliott Lang (10) - 10th place
- Addison Nash (11) - 11th place
- Brayden Gillen (11) - 12th place
Food Marketing Role Play
- Stella Miner (10) - 5th place
- Annika Hoisington (12) - 9th place
- Maisie Wheeler (11) - 11th place
Hotel and Lodging Management Role Play
- Brooklyn Jansen (12) - 7th place
- Grace Ruud (12) - 8th place
- Anna Borg (10) - 10th place
- Sophia Reimer (10) - 11th place
Human Resources Management Role Play
- Gwendolyn Roux (12) - 1st place
- Anna Olson (11) - 3rd place
- Hanna Emery (12) - 4th place
Marketing Communications Role Play
- Brekken Thompson (12) - 3rd place
- Paige Ostrowski (12) - 4th place
- Braeden Trundle (10) - 5th place
- Devon Simpson (9) - 9th place
Personal Financial Literacy Role Play
- Graham Taets (12) - 3rd place
- Harry Hopkins (12) - 5th place
- Luke Leonard (12) - 6th place
- Noah Huesmann (9) - 7th place
- Jagger Wittine (10) - 8th place
Quick Serve Restaurant Management Role Play
- Michael Oftedahl (11) - 3rd place
- Mia Abernethy (9) - 7th place
- Gab Larsen (11) - 8th place
- Zoe Lada (11) - 10th place
- Gavin Lamey (9) - 12th place
Restaurant and Food Service Management Role Play
- Laura Sunnarborg (12) - 1st place
- Rowen Koubsky (12) - 3rd place
- Olivia Adam (11) - 5th place
- Linsey LeMire (11) - 8th place
- Anna Wood (11) - 10th place
Retail Merchandising Role Play
- Marissa Nelson (11) - 4th place
- Payton Kasper (12) - 5th place
- Mason Evenson (12) - 7th place
- Sydney Reier (9) - 10th place
Sports & Entertainment Role Play
- Ali Butler (9) - 4th place
- Avery Roerig (12) - 8th place
- Suzie Marth (9) - 10th place
- Mason Merritt (9) - 11th place
Principles of Business Management and Administration Role Play
- Marshall Morrison (11) - 9th place
- Luke Sunnarborg (9) - 11th place
- Luke Carlson (10) - 12th place
Principles of Hospitality and Tourism Role Play
- Charlie Paul (11) - 1st place
- Maria Sells (9) - 12th place
Buying and Merchandising Team Role Play
- Sam Holmberg (11) & Logan Kevitt (12) - 3rd place
- Piper Landsman (10) & Charlotte Mitlyng (10) - 4th place
- Emma Carlson (10) & Camille Ness (10) - 7th place
- Alicia Clobes (10) & Maya Lada (10) - 11th place
Entrepreneurship Team Role Play
- Dylan Mather (12) & Ambrose Neumann (12) - 2nd place
- Jackson Briggs (12) & Jacob Trost (12) - 5th place
- Cassie Nemecek (11) & Claire Rashleger (10) - 10th place
- Fletcher Anderson (12) & Mac Harmer (12) - 11th place
Financial Services Team Role Play
- Savanna Newell (12) & Maureen Reily (12) - 2nd place
- Alaina Mather (12) & Megan McFadden (12) - 7th place
- Matthew Uhas (12) & Rocco Zahasky (11) - 8th place
- Alex Rice (9) & Lauren Russ (9) - 9th place
- Audrey Kirscht (10) & Sara Sipprell (10) - 10th place
Hospitality Services Team Role Play
- Alexa Leonard (10) & Gracie O’Halloran (10) - 3rd place
- Sara Funderburk (12) & Gretta Pioske (12) - 8th place
Marketing Communications Team Role Play
- Piper Kimbrel (11) & Hailey Lockwood (11) - 6th place
- Avery Olson (10) & Maquinna Peglow (11) - 11th place
Sports & Entertainment Team Role Play
- Sammy Krahl (11) & Natalie Miner (11) - 1st place
- Jack Hall (11) & Jack Moch (11) - 4th place
- Travis Pellett (12) & Reese Vanderwilt (12) - 8th place
- Ally Eidsness (11) & Sophia Louricas (11) - 11th place
Travel and Tourism Team Role Play
- Rachel Erickson (11) & Sage Finck (11) - 9th place
- Ethan Garlock (12) & Daniel Kaczanowski (12) - 10th place
- Michael Proulx (11) & Johnny Range (11) - 11th place
Integrated Marketing Campaign – Event (Paper)
- Stella Miner (10) & Natalie Miner (11) - 1st place
- Logan Kevitt (12), Graham Taets (12) & Matthew Uhas (12) - 4th place
- Audrey Bernal (12) - 7th place
- Maxwell Buescher (12) & Dylan Mather (12) - 11th place
- Edie Hollenstein (9) & Maria Sells (9) - 12th place
Integrated Marketing Campaign – Product (Paper)
- Allison Dominy (11) & Peyton Schmidt (10) - 7th place
- Sam Kluever (12) & Simon James (12) - 9th place
- Brooklyn Jansen (12) & Grace Ruud (12) - 10th place
Integrated Marketing Campaign – Service (Paper)
- Ellen Pruitt (12) - 1st place
- Abby Hollenstein (12) - 3rd place
- Ethan Garlock (12), Mac Harmer (12) & Ambrose Neumann (12) - 6th place
- Alexa Leonard (10), Gracie O’Halloran (10) & Sophia Reimer (10) - 10th place
- Connor Esposito (11), Tanner LaRue (11) & Rylee Sparks (12) - 12th place
Start-Up Business Plan (Paper)
- Jack Hall (11), Bryce Helms (11), & Jack Moch (11) - 3rd place
- Jackson Briggs (12), Jack Markstrom (11) & Jacob Trost (12) - 7th place
- Hailey Lockwood (11) & Chloe Rice (11) - 12th place
Franchise Business Plan (Paper)
- Ali Butler (9) & Allison Kreiser (9) - 1st place
- Lindsay Alvig (12), Sara Funderburk (12) & Gretta Pioske (12) - 2nd place
Independent Business Plan (Paper)
- Fletcher Anderson (12), Hanna Emery (12) & Payton Kasper (12) - 6th place
- Kylee Pierson (10) & Trysten Rogstad (10) - 9th place
- Megan McFadden (12) - 11th place
Hospitality & Tourism Professional Selling
- George Pettitt (9) - 6th place
- John Seckinger (9) - 7th place
- Adrianna Sullivan (10) - 10th place
Professional Selling Event
- Brekken Thompson (12) - 9th place
- Tristan Trundle (12) - 10th place
- Caryn Childers (11) - 11th place
Financial Consulting Professional Selling
- Tor Erdahl (10) - 8th place
- Jagger Wittine (10) - 9th place
- Savanna Newell (12) - 10th place
- Dillon Peterson (9) - 12th place
International Business Plan (Paper)
- Noah Huesmann (9) - 10th place
Business Services Operations Research (Paper)
- Sammy Krahl (11) & Kendra Mattson (11) - 2nd place
- Sage Finck (11), Zoe Lada (11) & Anna Olson (11) - 3rd place
- Daniel Kaczanowski (12), Travis Pellett (12) & Reese Vanderwilt (12) - 5th place
Buying and Merchandising Operations Research (Paper)
- Rachel Erickson (11), Piper Kimbrel (11) & Cassie Nemecek (11) - 1st place
- Ellie Putnam (10) - 2nd place
- Georgia Harmer (9) & Sydney Reier (9) - 3rd place
- Brayden Gillen (11) - 6th place
Financial Operations Research (Paper)
- Ally Eidsness (11), Sophia Louricas (11) & Maquinna Peglow (11) - 2nd place
- Emma Carlson (10), Payton Kasper (12) & Camille Ness (10) - 3rd place
- Mason Evenson (12), Luke Leonard (12) & Jack Peterson (12) - 4th place
Hospitality & Tourism Operations Research (Paper)
- Alissa Brandt (11), Michael Proulx (11) & Johnny Range (11) - 1st place
- Max Anderson (11), Ryan Hempel (11) & Colter Applegate (11) - 2nd place
- Campbell Ryall (12), Kendall Schissler (12) & Gwendolyn Roux (12) - 3rd place
Sports & Entertainment Operations Research (Paper)
- Olivia Adam (11) & Gabriella Larsen (11) - 1st place
- Paige Ostrowski (12), Avery Roerig (12) & Rocco Zahasky (11) - 2nd place
Employment Interview Entry Level
- Anna Borg (10) - 2nd place
- Ruby Finck (10) - 5th place
- Grayson Van Nelson (10) - 8th place
Employment Interview Advanced Level
- Chloe Bjorlin (12) - 1st place
- Isaac Paul (11) - 5th place
- Maisie Wheeler (11) - 7th place
- Izabella Sullivan (12) - 8th place
Sales Demonstration Hard
- Nathan Carlson (9) - 4th place
- Rowen Koubsky (12) - 5th place
- Marshall Morrison (11) - 7th place
- Preston Adam (10) - 8th place
- Jillian Peterson (11) - 9th place
- Isabella Larsen (9) - 10th place
- Luke Carlson (10) - 11th place
- Carter Pickert (9) - 12th place
Sales Demonstration General
- Kaitlyn Lazenby (9) - 1st place
- Hannah Christenson (9) - 5th place
- Audrey Nygaard (11) - 6th place
- Megan Kruger (9) - 7th place
- Maddie Sanders (10) - 8th place
Sales Demonstration Soft
- Suzie Marth (9) - 1st place
- Lauren Velander (10) - 2nd place
- Chloe Patterson (9) - 6th place
- Scott Greenshields (12) - 7th place
- Sophia Kravchenko (9) - 8th place
- Gavin Roerig (10) - 9th place
- Cerisa Bray (9) - 11th place
- Delaney Hendrix (9) - 12th place
Chapter Project Events Advancing to State
- Business Solutions Project – Abby Hollenstein (12), Annika Hoisington (12) & Gretta Pioske (12)
- Career Development Project – Natalie Miner (11), Avery Roerig (12) & Laura Sunnarborg (12)
- Community Awareness Project – Sam Holmberg (11), Addison Nash (11) & Paige Ostrowski (12)